HISTORIE

Historie hotelu Sněženka je velmi bohatá a dlouhá, stejně jako je bohatá historie obce Hynčice pod Sušinou. Jde o původně německou obec ležící 4 km od Starého Města na pásu hlavního potoka (Schallgrundbach) na jihovýchodním svahu Sušiny. Západně od obce se zvedá Šindelná (1230 m n.m.) a Černá Hora, na severu potom Štvanice (860 m n.m.).

Obec Hynčice pod Sušinou alias Heizendorf Gold byla založena v polovině 16. století pány z Vrbna. V roce 1558 vydal Václav ze Zvole písemné povolení čtrnácti svým poddaným (jedním z nich byl sedlák Lachnit) založit obec Hynčice a osvobodil je od všech poddanských povinností až do roku 1564. Po tomto roce byli povinni vyplácet se z roboty úroky a naturáliemi.

Při příležitosti vzniku obce či krátce poté byla ve dvoře sedláka Lachnita vysazena lípa, která zde i po více než 450 letech stále stojí. Příběh lípy, která nyní stojí na pozemcích hotelu Sněženka a o kterou se majitelé hotelu starají, k nám dokonce přijel natáčet štáb pořadu Toulavá kamera (více zde).

Obec Hynčice od svého založení pomalu rostla, v roce 1654 zde žilo 110 obyvatel, v roce 1791 to byl asi nejvyšší počet, a to 310 obyvatel. Před druhou světovou válkou zde žilo 282 obyvatel (280 Němců a 2 Češi). Složení obyvatel se stalo pro obec osudné a všichni obyvatelé, kteří během války nezahynuli, byli v několika transportech vyhnáni do Německa. 4. října 1946 tak obec fakticky zanikla.

Obec se opět vzkřísila až díky svému rekreačnímu využití. Aktuálně zde trvale žije sice pouze 9 obyvatel, ale postupně zde vyrostlo mnoho rekreačních chalup, chat, penzionů a hotelů, kterých je zde více než 40. Hotel Sněženka byl jednou z prvních turistických staveb vůbec.

SOUČASNOST

Současným majitelem hotelu Sněženka je od roku 2005 prostějovská firma HANAKOV spol. s r.o., jejímž majitelům zde učarovala krásná horská příroda a klid. Od té doby prošel hotel generální rekonstrukcí až do dnešní podoby. Stejně tak celá obec se rozvíjí, a to zejména díky lyžařskému areálu Kraličák.

Hotel má aktuálně kapacitu 70 hostů, kteří se mohou ubytovat v jednom z 22 pokojů. Dále v hotelu najdete znamenitou restauraci, wellness vybavené vnitřním bazénem, saunou a vířivkou nebo například dvě bowlingové dráhy.

Pro hosty, kteří vyžadující větší nezávislost a samostatné ubytování, je ideální volbou naše horská chata U Sněženky v těsné blízkosti hotelu. Do chaty s kompletně vybavenou kuchyní, s romantickým krbem a velkou rohovou vanou se komfortně vejde až 10 ubytovaných osob.